Joomla'da içeriğe resim eklemek - Joomla 1.0.x

Joomla’da içeriğe resim eklemenin iki yöntemi var. Anlatmayacağım yöntemde resim içeriğe kod olarak ekleniyor, fakat resme müdahale etme şansımız az oluyor. Yani resmin boyutunu önceden düzenlemiş olmamız gerekiyor. Benim anlatacağım yöntemde ise resmin boyutlarını kendimiz görerek de ayarlayabiliriz. Bu sebeplerden dolayı olsa gerek ben bu yöntemi kullanıyorum… (Joomla 1.5.x versitonunda bu işlemler daha da kolay hale getirilmiş.)
1. İçerik ekleme penceresine geliyoruz ve eğer metin ekleyeceksek metnimizi ekliyoruz.

2. Daha sonra metin içerisinde kullanmak istediğimiz resim ya da resimleri üst taraftaki upload linkini kullanarak internete yani hostumuza aktarıyoruz.

(Aktarıldığı yer: http://siteadı.com/images/stories/ - bu bilgiyi daha sonra kullanacağız.) Aynı zamanda yüklediğimiz resimlerin isimlerini ve uzantılarını da bilmemiz gerekiyor tabi ki.(örnek: resim1.jpg )

3. Daha sonra metnimizin neresine resim eklemek istiyorsak faremizi oraya tıklıyoruz ve içerik düzenleme penceresinin üst tarafındaki insert/edit image ikonuna tıklıyoruz.Karşımıza resimde gördüğünüz gibi bir pencere çıkıyor.Farklı şekilde de olabilir pencereler versiyonlara göre. Ama genelde işlevleri aynıdır.

Bu pencereyi kullanarak hostumuza aktardığımız resmi metin içerisinde kullanacağız.

Yukarıda numara verdiğim özelliklere bakalım tek tek:

*1. Resmimizin linki. Bu kendi hostunuzda da olabilir başka bir adreste de olabilir. Ama biz şimdi az önce yüklediğimiz resmi eklemek istiyoruz. Dolayısıyla URL kısmına http://siteadı.com/images/stories/resim1.jpg yazıyoruz. eğer adresimizi doğru yazarsak alt kısımda resmimiz görünecektir.

*2. Ziyaretçimiz sitede resim üzerine geldiğinde görünmesini istediğimiz bir isim varsa ekleyebiliriz. Eklemesek de olur.

*3. Resmimizin ebatlarını buradan ayarlayabiliriz. Buradan değil de metin içerisine eklendikten sonra da faremizle enini ve boyunu ayarlayabiliriz.

*4. Resmimizin metin içerisinde nerede bulunmasını istiyoruz. Mesela ben burada left (sol) seçitim. Siz buradan ortada, sağda, solta, üstte, altta, metnin arkasında vb. gibi özelliklerini kullanabilirsiniz. Yukarıdakileri tek tek tercüme etmeme gerek yok sanırım.

*5. INSERT diyerek resmimizi metnimize istediğimiz yere ekliyoruz.Yukarıdan da görebildiğiniz gibi artık resmimiz metin içerisine eklendi… Tek yapmamız gereken sayfamızı kaydetmek.

Bir çok arkadaş bu konuyu anlatmamı istemişti. İnşallah anlatmayı başarabilmişimdir.

Not: Resimlerimizin ebatlarını hostumuza atmadan önce ayarlarsak daha güzel olur. Hem içeriğe eklediğimizde boyut değiştirmemize gerek kalmaz, hem de resmi küçülttüğümüzde ya da büyüttüğümüzde kalite kaybı olmaz.

Faydalı olması dileğiyle…

Hazırlayan: Kerim Sarıgül / sanalkurs.net
Top