Joomla'da İçerik (Haber) Ekleme

Bu dersimizde Önceden oluşturduğumuz “Ülkeler” bölümünün “Türkiye” kategorisine haber eklemeyi öğreneceğiz. Bu işlem için yine Joomla Yönetim Panelimize giriyoruz.
1. Buradan Yeni İçerik (Bazı versiyonlarda “Yeni İrtibat” diye geçiyor) ikonuna tıklıyoruz.


2. Açılan pencereden haber eklemek istediğimiz bölümü (Ülkeler” ve kategoriyi (Türkiye) seçiyoruz. Haberimize başlık yazıyoruz. Resimden de gördüğünüz gibi ben “Seçimler Yaklaşıyor” diye bir başlık yazdım. Genel ayarları yaptık. Şimdi haberimizi ekleyeceğiz. Haber eklemek için Önce şuna karar vereceğiz. Haberimiz tam bir metin olarak mı görünecek sayfada yoksa birçok haber sitesinde gördüğünüz gibi anasayfada haberin küçük bir bölümü ve daha sonra devamına tıklayınca haberin geri kalan kısmı mı gelecek. Biz ikinci şıkkı uygulayacağız. Yani ana sayfada haberimizden bir cümle yer alacak ve devamı linki tıklandıktan sonra haberimizin tamamı ekrana gelecektir.

Açılan ekranda iki metin penceresi göreceksiniz. Bunlardan birincisine haberimizin girişini (3-5 satır) yazıyoruz. Daha sonra ise ikinci pencereye haberimizin devamını yazıyoruz.

Not: Haberimizi anasayfada yayınlanmasını istediğimiz için sayfanın sağ üst tarafındaki “Anasayfada Göster” ve “Yayınlanma” kısmını işaretliyoruz. Aksi takdirde haberimiz onaylanmamış ve anasayfada yayınlanmamış olacaktır.

3. Tüm işlemleri bitirdikten sonra “Kaydet” diyoruz.

4. Gördüğünüz gibi Haberimizi ekledik.
5. Şimdi sitemizi açalım ve haberimizin anasayfada nasıl göründüğüne bakalım.Faydalı olması dileğiyle…

Hazırlayan: Kerim Sarıgül / sanalkurs.net
Top