Joomla'da Bölüm Oluşturma

Joomla'da bölümler ve kategoriler büyük iş görmekte ve işlerimizi kolaylaştırmaktadır. İçeriklerimizi bölüm ve kategorilere ayırıp ayrı ayrı yönetebiliriz. Ayrıca oluşturmuş olduğumuz bölüm veya kategorileri menülere de ekleyebilriz. Yeni bir bölüm oluşturmak için: 1. Yönetim Panelimize Giriyoruz. Resimde de gördüğünüz gibi "Bölüm Yönetimi"ni tıklıyoruz.


2. Açılan sayfada, eğer önceden oluşturulmuş bölümler varsa listelendiğini görürsünüz. Fakat biz yeni bir bölüm oluşturmak istiyoruz. Yeni bir bölüm oluşturmak için Sağ üst taraftan "Yeni" ikonuna tıklıyoruz.


3. Açılan sayfada "Başlık" ve "Bölüm Adı"nı dolduruyoruz. Resimden de gördüğünüz gibi burada "Ülkeler" Diye belirledim. Daha sonraki derste (Kategori Ekleme) bu bölümün altına ülkeleri kategori olarak eklemeyi öğreneceğiz.

Resim bölümünden resim seçebilir ve alttaki metin penceresine bölümle ilgili açıklama yapabiliriz.


4. Şimdi Bölümümüzü kaydedebiliriz.


5. Resimden de gördüğünüz gibi bölümümüz gibi bölümümüz hazır.


NOT: Bir sonraki derste Bu bölüm içerisine kategori oluşturmayı öğreneceğiz. Düşününki bir haber sitesi yapıyorsunuz. Bu sitede farklı ülkelerle ilgili haberlerin olmasını istiyorsunuz ve bunları kategorilendirmek istiyorsunuz. İşte biz de burada "Ülkeler" diye bir bölüm oluşturduk ve bu bölümün içine farklı farklı ülkeleri kategori olarak ekleyeceğiz. Üçüncü aşamada ise Bu bölüm içerisindeki kategoriye içerik (Haber) nasıl eklenir onu öğreneceğiz.

Faydalı olması dileğiyle...

Hazırlayan: Kerim Sarıgül / sanalkurs.net
Top