En çok kullanılan Joomla eklentileri

yotau_Dünyada Joomla kullanıcılarının en çok kulandıkları eklentileri www.joomla.info.tr yönetimi olarak ele almaya ve her biri hakkında kısa bilgiler vererek sırası ile size sunmaya karar verdik. Buradaki popülerlik Joomla'nın resmi sitesi olan joomla.org'daki indirme - popülerlik oranları göz önünde bulundurularak sıralanmıştır. Yani buradaki sıralama herhangi bir ülkeye ait olmamakla birlikte genelde tüm ülkelerde aynı popülerliğe sahiptirler. Bazı ülkelerde bazı eklentiler daha popüler olabilmekte ancak genel olarak burada sıralananlar ilk 20 sırayı paylaşmaktadır.

Ayrıca burada eklentilerle ilgili iki bağlantı verilecektir. Biri eklentinin joomla'nın resmi sitesindeki sayfası, diğeri ise üreticinin kendi sayfası. Bazen indirme sayfaları değişebildiği için joomla.org daki sayfayı takip etmek daha faydalı olacaktır. 
Joomla.info.tr yönetimi olarak joomla kullanıcıları için faydalı olması dileğiyle...
---------------------------------- 
Community Builder - Joomla 1.0 ve 1.5 Native
eğer bir arkadaşlık sitesi kurmak, sosyal bir platform oluşturmak, üyelerinizi sitede farklı şekillerde yayınlamak ve üyeleriniz arası bağlantı kurmak ve onlara bazı yetkile vererek sitenizin zenginleşmesini sağlamak istiyorsanız bu bileşen tam size göre. 

Community Builder - demo
Community Builder - indir
Community Builder JOOMLA.ORG SAYFASI

----------------------------------
JCE - Joomla 1.0 ve 1.5 Native
Joomla 1.0 ve 1.5 Native - joomla editör bileşeni. İçerisinde bir çok özleliği barındıran, kullanım kolaylığı saylayan joomlanın standart editöründen daha fazla özelliklere sahip bir bileşen. Bu bileşen sayesinde sadece resimlerinizi değil video ve flash dosyalarınızı da rhat bir şekilde içeriklerinizde kullanabilirsiniz. İndirmiş olduğunuz dosyaları kurduktan sonra aktif edin ve kullanmaya başlayın. Genel ayarlardan veya kullanıcı ayarlarından kullanmak istediğiniz editörü seçerek varsayılan hle getirebilirsiniz...

JCE - Joomla Editör Bileşeni - demo
JCE - Joomla Editör Bileşeni - indir
JCE - Joomla Editör Bileşeni - jOOMLA.ORG SAYFASI

----------------------------------
Expose Flash Gallery - Joomla 1.0 ve 1.5 Native
Güzel bir Flah Resim Galerisi bileşeni. en çok kullanılan bileşenlerden olması zaten iyi bir bileşen olduğunun göstergesidir. Ya da tam tersi; iyi bir bileşen olduğu için popüler eklentiler listesinde:)

Expose Flash Gallery - demo
Expose Flash Gallery - indir
Expose Flash Gallery - jOOMLA.ORG SAYFASI

----------------------------------
VirtueMart - Sanal Mağaza Bileşeni - Joomla 1.0 ve 1.5 Native
Eğer siteniz üzerinden ürün tanıtımı yapmak, alış veriş sitesi kurmak istiyorsanız bu bileşeni kullanabilirsiniz. Bu bileşenin kullanım alanını genişleten bir çok eklenti yayınlanmış durumdadır ve sanal mağaza için kullanılabilecek olan eklentiler çinde tartışılmaz olarak birinci sırayı almaktadır. İster kredi kartı ister paypal sistemi ister havele yöntemiyle ürünlerinizi müşterilerinize sunabilir harika bir sanal mağaza oluşturabilir, ticaretinizi internete taşıyabilirsiniz.

VirtueMart - demo
VirtueMart - indir
VirtueMart - jOOMLA.ORG SAYFASI

----------------------------------
SOBI2 - Sigsiu Online Business Index 2 - Joomla 1.0 ve 1.5 Native
SOBI 2, Joomla için gelişmiş bir dizinleme bileşenidir. Bu bileşen aracılığı ile istediğiniz kadar kategori oluşturabilir bu kategorilerinizde istediğiniz içerikleri yayınlayabilirsiniz. bunun en büyük özelliklerinden biri de herhangi bir içeriği, ilanı, tanıtımı vb. istediğiniz kadar kategoride yayınlayabilirsiniz. Örnek olarak bir şehir sitesi kurdunuz ya da kişisel bir site ve sitenizde şehrinizdeki restoranları, mağazaları, marketleri, hastaneleri vb. yayaınlamak istiyorsunuz. Bu bileşen sizin bu işinizi görecek seviyededir ve özellikleri sadece bu saydıklarımızla bitmemektedir. Geliştirmek sizin hayal gücünüze bağlı. ayrıca üyeleriniz de kendileri bu bileşen aracılığı ile eklentiler yapabilirler...


SOBI2 - Sigsiu Online Business Index 2 - demo
SOBI2 - Sigsiu Online Business Index 2 - indir
SOBI2 - Sigsiu Online Business Index 2 - jOOMLA.ORG SAYFASI

----------------------------------
Events Calendar - Joomla 1.0 ve 1.5 Native
En çok kullanılan etkinlikler bileşenidir. Bu bileşen aracılığı ile belli tarihlerde yapılacak olan etkinlikleri yayınlayabilirsiniz. bunları isterseniz kategoriler hainde isterse tek tek yayınlama imkanına sahipsiniz. Bileşenle beraber kullanabileşeğiniz bir kaç modül de bulunmaktadır. Bu bileşeni bir günlük olarak da kullanabilirsiniz. Hangi tarihlerde ne oalcak, neler yapacaksınız, neler oldu, neler yaptınız? vb.

Events Calendar - demo
Events Calendar - indir
Events Calendar - jOOMLA.ORG SAYFASI

----------------------------------
joomlaXplorer - Joomla 1.0 ve 1.5 Legacy
JoomlaXplorer Joomla dosya yönetim bileşenidir. Dosya yönetim araçlarının neredeyse tüm işlevlerini yerine getiren bu bileşen Joomla kullanıcılarının anahtarı sayılabilir. Bu bileşen sayesinde dosyalarınızı yönetebilir, yazma okuma izni verebilir, kopyalama, silme, isim değiştirme gibi gerekli işlemleri yapabilirsiniz. . Bu bileşen sayesinde dosya yönetimini işlemleri daha da kolaylaşmış olacak. Ayrıca ftp bilgileriniz yanınızda olmadığı veya unuttuğunuz zaman bir çok işlemi bu bileşen sayesinde yapabileceksiniz.

joomlaXplorer - demo
joomlaXplorer - indir
joomlaXplorer - jOOMLA.ORG SAYFASI

----------------------------------
AllVideos Plugin - Joomla 1.0 ve 1.5 Native
Sitenizin herhangi bir yerinde, içerikte, modülde vb. video yayınlamak istiyorsanız bu plugini kullanabilirsiniz. Plugini yüklemeniz ve uyumlu ek yöneticisinden aktif etmeniz yeterlidir. Desteklediği uzantılar (formatlar): flv, swf, mov, mp4, wmv, wma, mp3, 3gp, divx. uzantılardan da anlayacağınız gibi sadece videolarınızı değil bu plugin aracılığı ile mp3lerinizi de sitede yayınlayabilirsiniz. Youtube.com, video.google.com, yahoo.com, myspace.com bigi 20 den fazla video paylaşım sitesini destekleyen bu plugini kullanmak çok kolay. Plugini ansıl kullanacağınız konusunda bilginiz yoksa Joomla sitemde video nasıl yayınlarım? başlıklı derse bakablirsiniz.
http://joomla.info.tr/joomla-mambotlari/joomla-sitemde-video-nasil-yayinlarim-all-videos-plugin.html

AllVideos Plugin - demo
AllVideos Plugin - indir
AllVideos Plugin - jOOMLA.ORG SAYFASI

----------------------------------
Simple Image Gallery Plugin - Joomla 1.0 ve 1.5 Native
Sitenizde resimlerinizi içeriklerde albüm oalrak yayınlamak istiyorsanız bu plugini kullanabilirsiniz. Tek oalrak içeriklerinize resim ekleyeceğiniz gibi bir albüm şeklinde de resimlerinisi yayınlayabilirsiniz. Çrnek oalrak bir sayfada ürün tanıtımı yapıyorsunuz ve orada ürünün 5-6 resmini yayınlamak istiyorsunuz. normalde alt alta yayınlayacağınıza bu plugin aracılığı ile albüm şeklinde yayınlayabilirsiniz. ,


Plugini yükledikten sonra aktif etmek gerekiyor ve orada pluginin kullanımı konusunda bilgi verilmektedir. Örnek olarak: {gallery}galeri adı{/gallery} şeklinde içeriğe ekliyorsunuz ve galeriniz yayınlanmış oluyor.
Örnek: {gallery}images/stories/galeri1{/gallery}

Simple Image Gallery Plugin - demo
Simple Image Gallery Plugin - indir
Simple Image Gallery Plugin - jOOMLA.ORG SAYFASI

----------------------------------
Joom!Fish - multilingual content manager - Çok dilli joomla Bileşeni
Joomla kullanıcılarının çok dilli bir Joomla sitesi düşündüklerinde ilk akla gelen bileşen olan ve özellikleri ile tüm ihtiyaçlara cevap verebilen bu bileşen joomla sitelerinde kullanılan bir çok bileşenin de bu sistemle beraber kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca indirecek olduğunuz dosya içerisinde bir bileşen, 2 modül, 10 adet plugin (uyumlu ek) ve dil dosyaları bulunmaktadır. Bu bileşen sayesinde sitenizi istediğiniz kadar farklı dilde yayınlayabilirsiniz. Bu bileşeni ilk kez kullanacak olanlar zaten direk kur kaldırdan yükleyebilirler. Daha önce bu bileşeni kullanıp şimdi versiyon yükseltmesi yapmak isteyenler ise daha önce kullandıkları bileşeni kaldırmak zorunda değilller. aynı dosyayı kul kaldırdan ilk kez kuruyor gibi kurmak istediklerinde bileşen kendisi versiyon yükseltme işlemini yapacaktır. Yani paket kendi kendini güncelleyecektir. Bileşenin Türkçe dil dosyası da ektedir. İlgili dil dosyasını yine kur kaldır bölümünden normal olarak yükleyebilirsiniz...

Joom!Fish - multilingual content manager - demo
Joom!Fish - multilingual content manager - indir
Joom!Fish - multilingual content manager - jOOMLA.ORG SAYFASI

----------------------------------
DOCman - Joomla İndirme (Download) Yöneticisi - Joomla 1.0 ve 1.5 Legacy
Joomla için ideal bir dosya indirme bileşeni. Burada bileşenin özelliklerini tek tek anlatmak yerine, download sistemi için gerekli tüm özellikleri barındırdığını ifade etmek yeterli olacaktır. Zaten popüler eklentilerden olmasınınsebebi de budur zaten.

DOCman - Joomla İndirme (Download) Yöneticisi - demo
DOCman - Joomla İndirme (Download) Yöneticisi - indir
DOCman - Joomla İndirme (Download) Yöneticisi - jOOMLA.ORG SAYFASI

----------------------------------
SmoothGallery + Lightbox Joomla Mambot Ajax - Joomla 1.0
Bir çeşit albüm plugini diyebiliriz. Sayfa içerisinde resimlerinizi slayt oalrak gösterebilirsiniz. Bir çok alanda kullanılabilir olması sebebi ile çok kullanılan eklentiler arasına girmeyi başamıştır.

SmoothGallery + Lightbox Joomla Mambot Ajax - demo
SmoothGallery + Lightbox Joomla Mambot Ajax - indir
SmoothGallery + Lightbox Joomla Mambot Ajax - jOOMLA.ORG SAYFASI

----------------------------------
Extended Menu - Joomla 1.5 kullanıcıları için güzel farklı bir açılır menü modülü. Menülerinizi yatay veya dikey olarak yayınlayabilirdiniz. Ayrıca isterseniz herhangi bir bölüm veya kategorileri de menü oalrak yayınlayabilirsiniz. Kullanışlı, joomla 1.5 uyumlu, açılır menü arıyorsanız bu modül tam size göre. Güle güle kullanın...

Extended Menu - demo
Extended Menu - indir
Extended Menu - jOOMLA.ORG SAYFASI

----------------------------------
RSGallery2 - Kullanışlı, farklı, bir çok özelliğe sahip iyi bir Galeri (Foto albüm) bileşeni. Çok indirilenler arasında olması da bu özellikelrinden olsa gerek. Bileşenin bir çok modülü de mevcuttur. Rasgele resim gösterme, son eklenenler vb. gibi.

RSGallery2 - demo
RSGallery2 - indir
RSGallery2 - jOOMLA.ORG SAYFASI

----------------------------------
Gallery 2 Bridge - Embed Gallery2'nin Joomla'ya entegrasyonunu sağlayan köprü bileşen. Joomla 1.0 kullanıcıları tarafından çok rağbet gören bir bileşendi. Eklenti Bileşen, modül ve pluginden oluşmaktadır. Joomla 1.5 versiyonu için de dosyalar mevcuttur...

Gallery 2 Bridge - demo
Gallery 2 Bridge - indir
Gallery 2 Bridge - jOOMLA.ORG SAYFASI

----------------------------------
ChronoForms - Joomla sitenizde farklı formlar oluşturmak istiyorsanız bu bileşeni gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bileşenin antispam kontrolü mevcut, bilgiler mail adresine gönderilebiliyor. Joomla 1.0 ve Joomla 1.5 versiyonları için uygundur. 

ChronoForms - demo
ChronoForms - indir
ChronoForms - Bileşinin kullanımı - Video dersler
ChronoForms - jOOMLA.ORG SAYFASI

----------------------------------
Jom Comment - Ücretli bir yorum bileşeni. joomla 1.5 çıkar çıkmaz bu bileşenin hemen 1.5 uyumlu versiyonu yayınlandığı için bugüne kadar çok kullanılan bileşenlerden olmuştur. İlk olmalarını fırsat bilerek bileşeni de ücretli olarak sundular zaten fırsattan istifade edip. 
Size tavsiyemiz bu bileşen kadar başarılı, kullanımı kolay, Türkçe destekli iyi bir bileşen tavsiye edebiliriz. Bileşen hakkında ayrıntılı bilgiye ve kullanıcıların yorumlarına buradan bakabilir dosyalarını bu adresten indirebilirsiniz. Ayrıca sitemizde de bu bileşen kullanılmaktadır. Zamanla diğer yorum bileşenlerinden daha çok kullanılır duruma geleceğine inanıyoruz.

Jom Comment ücretli - demo
Jom Comment ücretli - indir, satın al
jOOMLA.ORG SAYFASI

* * * 
JComments 2.0.0.12 ücretsiz - Demo
JComments 2.0.0.12 ücretsiz - İndir
Üretici Sitesi - http://www.joomlatune.com

----------------------------------
sh404SEF - joomla 1.0 ve 1.5 native uyumlu olan bu bileşen sitenizdeki linkleri arama motoru dostu url formatına dönüştürür. .htaccess dosyası olmadan da çalışabilen bu bileşen VirtueMart, Fireboard, Community Builder, mosetsTree, HotProperty, Sobi2, Docman, myBlog, iJoomla Magazine,News Portal, Remository, Joomfish gibi bir çok bileşeni de desteklemektedir. 

sh404SEF - demo
sh404SEF - indir
sh404SEF - jOOMLA.ORG SAYFASI

----------------------------------
JoomlaFCK Editor (Chonga) - Joomlanın kendi yazı ekleme editörü sizin için yeterli değilse, farklı özelliklerde başka bir editör kullanmak istiyorsanız bu bileşeni kullanmanızı tavsiye ederiz. Bileşeni yükledikten sonra Yönetim paelinden Genel ayarlardan site editörü olarak bu bileşeni seçmeyi unutmayınız. yani eski bileşeni silmenize gerek yok istediğiniz zaman istediğiniz yazı editörünü aktif edip kullanabilirsiniz... joomla 1.0 ve 1.5 versiyonları için uyumludur. 

JoomlaFCK Editor (Chonga) - demo - ekran görüntüleri
JoomlaFCK Editor (Chonga) - indir - indirmek için üye olmalısınız...
JoomlaFCK Editor (Chonga) - jOOMLA.ORG SAYFASI

----------------------------------
ARTIO JoomSEF - Çok kullanılan Joomla 1.0 ve 1.5 versiyonları için uyumlu olan arama motoru dostu urller oluşturmak için bir bileşen. Bileşeni yükledikten sonra Türkçe karakterlerde sorun olmaması için yönetim panelinden "Genel ayarlar" a gidin Ordan SEO'ya tıklayın. Arama Motoru Dostu URL'ler "Evet" i seçin ve kaydedin. Daha sonra Yönetim Panelinizden Bileşenler >> ARTIO JoomSEF e tıklayın. Açılan sayfada "ARTIO JoomSEF Configuration" linkine tıklayın. Bileşeni aktiv edin yani eveti seçin. Daha sonra "Non-ascii char replacements" kısmına aşağıdaki karakter karşılıklarını ekleyin.

ş|s, Ş|s, ç|c, Ç|c, İ|i, ı|i, ü|u, Ü|u, ö|o, Ö|o, Ğ|g, ğ|g

Bileşeniniz sorunsuz olarak çalışacaktır. aynı yar sayfasında linklerde kategorilerin mi bölümlerin mi gösterileceğini ya da ikisinin aynı anda mı gösterileceğini seçebilirsiniz. Bileşen AdsManager, AlphaContent, Contacts XTD, Community Builder, Datso Gallery, DocMan, EZ Realty, Fireboard forum, Glossary, iJoomla Components, JE Comparison Charts, JEvents, Jomres, Joomlaboard, JoomFish, Joomla Tags, Jomres (Joomla Residents), Portfol, Seyret Video Component, SMF Bridge, SOBI2, Marketplace, Mosets Hot Property, Mosets Tree, ReMOSitory, RSGallery2, VirtueMart, Zoom Media Gallery gibi bir çok bileşeni de desteklemektedir.

ARTIO JoomSEF - demo
ARTIO JoomSEF - indir
ARTIO JoomSEF - JOOMLA.ORG SAYFASI

----------------------------------
Letterman Newsletter - Üyelerinize toplu mail yollamak, sitenize eklediğniz içeriklerden, haberlerden, duyurulardan vb. üyelerinizi de haberdar etmek istiyorsanız bu bileşeni kullanabilirsiniz. Ayrıca bileşenin bir de modülü mevcut. Sitenize üye olmayan kişiler bile sadece bu bültene kayıt olabiliyorlar ve toplu ailleriniz onlara da ulaşıyor. Joomla için toplu mail konusunda kullanılan bir diğer bileşen ise ccnewsletter bileşeni. bu bileşen hakkında bilgi için buraya bakabilirsiniz...
Bahsi geçen her iki bileşen de hem jomla 1.0 hem de Joomla 1.5 versiyonları ile uyumludur.

Letterman Newsletter - demo
Letterman Newsletter - indir
Letterman Newsletter - jOOMLA.ORG SAYFASI

* * *
ccNewsletter
- demo
ccNewsletter - indir (indirme linkini görmek için üye olmalısınız)
bileşenin Türkçe dil dosyası da mevcuttur.
ccNewsletter - jOOMLA.ORG SAYFASI

----------------------------------
Seyret Video - Siteniz için iyi bir video bileşeni arıyorsanız tamamen Türk yapımı olan bu bileşeni gönl rahatlığı ile kullanabilirsiniz. bu bileşen aracılıı ile ister kendi videolarınızı, isterse başka popüler video sitelerindeki (youtube.com, video.googgle.comvb.) videoları sitenizde gönül rahatlığı ile yayınlayabilirsiniz. Bileşen üyelerinizin de kendi videolarını eklemesine izin vermektedir. videolarınızı aynı zmanda kategorler halinde de yayınlayabilirsiniz. Bileşenin kurulumu ve kullanımı ile ilgili Mehmet YAZICI arkadaşımızın hazırladığı derse buradan ulaşabilirsiniz...
http://www.joomladersleri.com/bilesen-dersleri/seyret-video-kurulumu.html
bileşen Joomla 1.0 ve Joomla 1.5 Legacy (geri uyumlu) versiyonlarında kullanılabilmektedir.

Seyret Video - demo
Seyret Video - indir
Seyret Video - jOOMLA.ORG SAYFASI

----------------------------------
Joomap - Bir joomla siteniz var ve sitenize site haritası eklemek istiyorsanız bu bileşeni kullanabilirsiniz. Bileşeni sitenize ekleyip aktif ettikten sonra sitenize eklenen içerikleri otomatik olarak haritaya eklemektedir. Ayrıca bileşen ayarlarında
Google Sitemap yazan yerdeki linki Google Site Yöneticisindeki sitemap alanına ekleyebilirsiniz. Bu sizin sitenizin daha ço ziyaret edilmesini ve google tarafından sık sık sitenizin indexlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca en büyük kolaylığı sitenize her içerik eklediğinizde haritayı yenilemeyeceksiniz, bileşen kendisi otomatik yenileyecek ve google da her seferinde yenilenmiş haritaya ulaşacaktır. Yukarıdaki bir çok bileşen gibi bu da olmazsa olmaz bileşenlerden biridir.

Joomap - demo
Joomap - indir
Joomap - jOOMLA.ORG SAYFASI


yotau_En Popüler Eklentiler - Joomla.info.tr
Top