Joomla'nın Tarihi

      İçerik Yönetim Sistemlerinin popülerliği her geçen gün artıyor. Bu popülerliğin içinde içerik yönetim sistemleri kendi aralarında da yarışmaya devam ediyor. İçerik Yönetim Sistemlerinin birbirleri ile yarışıyor olması elbette iyi ve biz bu yarışı hep takip edeceğiz. Kazanan ya da ileride giden kim olursa olsun sonuçta kazanan hepimiz olacağız, İnternet dünyası, web dünyası olacak. Geçen ay sonuçlanan 2008'in en iyi İçerik Yönetim Sistemi Yarışmasında Drupal birinci sırayı Joomla ise ikinci sırayı almışdı. Bu başarı elbette biz kullanıcıları sevindirmekte ve bu sistemlerin gelişmesi ve tanıtılması için dahaçok çalışmamızı gerekli kılmaktadır.


      Bu sistemlerin geleceğe damga vuracağı kesin. Gelin şimdi bu sistemlerden biri olan Joomla'nın tarihini inceleyelim.
      Son zamanların en iyi içerik yönetim sistemi Joomla! nın tarihini merak ediyorsanız, bu makale ile Joomla! nın nasıl bugüne geldiğini ve yarın nasıl olacağını görebilirsiniz.


      2000 yılının Mart ayında, Avusturalya’nın Melbourne kentinde, Miro firmasından Peter Lamont ve arkadaşları, müşterilerine yetenekleri geliştirilmiş, kolay kullanımlı ve farklı bir hizmet sunmak üzere kollarını sıvadılar.

      Ticari amaçla tasarlanmaya başlanan Mambo bir yıl sonra; Miro firmasının geliştirmeyi hızlandırmak ve daha çok tanıtım yapabilmek amacıyla, “Mambo Site Server” adıyla açıkkaynak yazılımların arasına katıldı. Tabii ki “Mambo Site Server” yalnız değildi. Asıl Mambo projesi devam ediyordu.

      Miro firmasının tasarım ekibi ve açıkkaynak tasarım ekiplerinin bazı çalışmaları, asıl Mambo projesine dahil ediliyor ve ticari sürüm olarak sunuluyordu.

      2002 yılının ortalarına kadar, Mambo’nun tek tasarımcısı Miro olarak biliniyor. Ancak Miro, Mambo’ya yeni özellikler eklemekten çok, hataları ve eksikleri düzeltme işlemlerini yürütüyordu.

      2002 yılında Miro, ticari Mambo sürümünün ismini Mambo 2002 olarak değiştirdi. Bu sırada açık kaynak “Mambo Site Server” da “Mambo Open Source” (MOS) olarak anılmaya başladı.

      “Mambo Open Source” projesinin başına Robert Castley geçti. Robert Castley’nin ilk işi 2002 yılının sonlarına doğru, gönüllü tasarımcıları bir araya getirmek oldu. Böylelikle “Mambo Open Source” dördüncü sürümünü duyurdu.

      Robert Castley’in Mambo Open Source projesine önem vermesiyle, Miro firması açık kaynak Mambo projesindeki tüm haklarından feragat etti.

      Miro firmasının ticari amaçlı projesinin yeni adı ise “Mambo CMS” olarak duyuruldu. Bundan sonra hiçbir açık kaynak Mambo kodu ticari amaçlı olan Mambo CMS’e eklenmeyecekti.

      Bu sırada, açık kaynak Mambo projesinin bazı kodlarının Miro tarafından hazırlanmış olması, Miro firmasına yasal haklar kazandırmakta idi. Bu durum Miro firması ile “Mambo Open Source” arasında hukuki bir dönemin başlamasına sebep oldu.

      Aralarında sorunlar olmasına rağmen, “Mambo Open Source” projesine maddi ve manevi en ciddi desteği verenin Miro firması olması ilginç gibi görünebilir. Ancak hem ticari Mambo sürümünden hem de açık kaynak Mambo projesinden para kazanan firma için normaldi.

      2003 Aralık ayında, Mambo Open Source 4.5 sürümü yayınlandı. Bu sürümle beraber, Miro’ya ait yeniden tasarlanarak ortadan kaldırıldı.

      2004 yılının Mart ayında mamboforge.net başlatıldı. Bu yıl Mambo’nun tüm dünyada ün kazanmaya ve ödüller almaya başladığı yıldır. İlk olarak Linux Format’ın yılın “En İyi Ücretsiz Yazılım Projesi” ödülünü alan Mambo, ardından “En İyi Linux veya Açık Kaynak Yazılım” ödülünü aldı.

      2004 yılının ortalarında, “Mambo Open Source” (MOS) ismini “Mambo” olarak değiştirdi.

      Eylül ayında 4.5.1 ve 4.5.1a sürümü yayınlandı.

Mambo’yu en iyiler arasına sokan Robert Castley, Kasım ayında görevini Andrew Eddie’ye bıraktı.

      Aralık 2004′de, Miro ile Mambo projesi arasında ki ilişkiler ılımlı bir süreç izlemeye başladı. Miro ve Mambo tasarım ekibi, “Mambo Steering Committee” yi kurdular.

      2005 Ocak’ta Andrew Eddie, Miro ve Mambo arasında stratejik ortaklık kuruluğunu ilan etti. Miro, açık kaynak Mambo projesinin finansal kaynağı olacaktı.

      Şubat ayında Mambo’nun bağımsız bir proje olmamasından kaynaklanan tartışmalar başladı.

      4.5.2 ve 4.5.2.1 sürümleri yayınlanan Mambo, yine ödüller almaya devam ediyordu.

      2005 yılının Nisan ayında Mambo’nun ticari sürümü olan “Mambo CMS” adını “Jango” olarak değiştirdi.

      Temmuz ayında mambo-foundation.org kuruldu.

      Ağustos ayında Mambo Foundation Inc resmen ilan edildi.

      Mambo’nun eski ekip başı Robert Castley, yaptığı yeni açıklamalar ile tekrar gündeme geldi. Robert Castley, Mambo’nun ticari amaçlardan tamamen arındırılması ve geliştirilmesinin hızla devam etmesi gerektiğinin altını çiziyordu.

      Bu noktadan sonra Mambo; sevenlerinin ve tasarımında emeği geçenlerin bir araya geldiği yeni bir oluşum ile baştan kodlanmaya başladı. Bu yeni oluşumun adı “Open Source Matters” ve yeniden kodlanan projenin adı “Joomla!” olarak ilan edildi.

      Joomla, Shawili dilinde “jumla” kelimesinden gelmektedir. “bir arada olarak, bir bütün olarak, hep beraber” anlamlarına gelmektedir.

Eylül ayının sonlarına doğru “Open Source Matters Inc” ticari olmayan şirket ünvanıyla New York’da resmen kuruldu.

      Joomla! ilk olarak Mambo nun üzerine kurulan, ancak Miro’dan kalan ticari kodların yeniden tasarlanmasını hedeflemişti.

İlk sürümü (Joomla! 1.0.0) 16 Eylül 2005 tarihinde yayınlandı. Bu sürüm Mambo’nun 4.5.2.3 sürümünün çeşitli iyileştirmelerle yeniden yayınlanmış sürümüdür.

Mambo kendisine Martin Brampton’u ekip başı tayin etti.

      Miro’nun patronu Peter Lamont, Miro firmasının Mambo’da ki tüm haklarından feragat ettiğini açıkladı. (Tabii söylenmese de bazı hakları hâlâ devam etmektedir.)

      Kasımda Mambo 4.5.3 sürümü duyuruldu.

      2005′in sonunda Miro International Pty. Ltd şirketi fes edildi. Miro’nun hakları Peter Lamont tarafından satıldı. Ardından Miro Software Solutions isminde yeni bir şirket kuruldu. Bu şirket Jango’nun tasarlanması ve satılmasına devam etmektedir.

      Mart 2006′DA Mambo yine ödül aldı. Nisan’da Martin Brampton projedeki görevini ve projeyi terketti. Yeni başkan Chad Auld oldu.

      Mambo 4.5.4 sürümü yayınlandı.

      Temmuz’da The Mambo Foundation web sitesi, Mambo Communities Pty Ltd şirketinden ayrıldı.

      Böylelikle Mambo tüm şirketlerden bağımsız, özgür bir yazılım oldu.

      Eylül 2006 yılında Mambo 4.6 sürümü, Ekim’de 4.6.1 sürümü, Şubat 2007′de 4.5.5 sürümü ve Nisan 2007′de 4.6.2 sürümü yayınlandı.

      Eylül 2005′den bu yana Joomla! binlerce eklenti, onbinlerce geliştirici ve yüzbinlerce kullanıcı ile dev bir proje halini aldı.
      İlk sürümünden bu yana ciddi değişmeler yapıldı ve şu an için 2 farklı sürüm kullanılmaktadır. Joomla 1.0.X ve 1.5.x sürümleri.
      Şu an Joomla 1.0.x e göre Joomla 1.5 için daha çok eklenti üretilmektedir. Jomlanın en büyük özelliklerinden biri sayısızca eklentiye sahip olması ve her alanda kullanılabilir bir özelliğe sahip olmasıdır.

Top