yvComment 1.16.0 - Joomla 1.5 Türkçe Yorum Bileşeni

yvComment 1.16.0 - Joomla 1.5 uyumlu Türkçe destekli yorum bileşeniyvComment 1.16.0 - Joomla 1.5 uyumlu Türkçe destekli yorum bileşeni: Joomla 1.5 çıktıktan sonra kullanıcıların en çok beklediği bileşenlerden biri Joomla 1.5 uyumlu yorum bileşeni. Joomla 1.5 Legacy mod uyumlu olan bazı bileşenler var ancak bir çok kullanıcı bunları kullanmak istemiyor. Şimdilik (20.05.2008) joomla 1.5 ile tam uyumlu tek yorum bileşeni yvComment 1.16.0 yayınlandı. İlk çıktığında 3 dili desteklemekte olan bleşen zamanla bir çok dili destekler oldu. Desteklediği yaklaşık 30 dil arasında Türkçe de bulunduğu için ve kullanıcıların Yorum bileşenine ihtiyacı dolayısı ile bu bileşeni ve türkçe dil dosyalarını burada yayınlıyoruz. Diğer bileşenlerden geri kalır bir yanı olmayan bu bileşen daha sonraki dönemlerde iyi bir yere geleceğe benziyor. Ayrıca diğer Yorum bileşenlerinin Joomla 1.5 uyumlu versiyonları çıkana kadar çok yol kat etmiş ve belli bir kullanıcı sayısına ulaşmış olacaktır. Çok hızlı bir şekilde diğer dilleri de destekler hale gelmesi bu ilginin göstergesidir. Aşğıdaki linkler aracılığı ile demosunu inceleyebilir bileşeni ve Türkçe dil dosyalarını indirip kurabilirsiniz. Güle güle kullanın!

Tün Dosyalar (Bileşen, Plugin)

yvComment 1.16.0 - Joomla 1.5 Yorum bileşeni - İndir

yvComment 1.16.0 - Joomla 1.5 Yorum bileşeni Plugini - İndir

yvComment 1.16.0 - Joomla 1.5 Yorum bileşeni Türkçe Dil dosyası

yvComment 1.16.0 - Joomla 1.5 Yorum bileşeni kullanım klavuzu - İngilizce

yvComment 1.16.0
First native Joomla! 1.5 Commenting extension. Supports Captcha (secret word) extensions, Smileys, BBCodes, Avatars/Gravatars, WYSIWYG editor and many content plugins and tools, designed to work with Articles of Joomla! (e.g. Email Cloaking, GeSHi).
(Read more on the Homepage)

What's new in v.1.16.0:
1. Added new value: 'Defined by Article template', - for the 'Position of comments' option. This new value is for people, creating their own templates for the Joomla! site, for those, who want to have full control of the places, where the HTML text of the yvComment plugin would be inserted.
When this value is selected, yvComment plugin doesn't add itself its HTML text output to the predefined place of the page (e.g. it doesn't uppend its output to the text of the article). Instead, it creates new attribute of the article: 'comments', - and writes text, that it created, there. (The 'comments' attribute is not stored in the database)
To place this text onto the page something like this should be added to the article's template (or frontpage, blog...): ...

Please note, that in this case yvComment's templates should be also customized. E.g. you may want to delete additional DIVs around 'Add your comment' text to place it in line with 'Read more...' on the frontpage. You may also decide do not have yvComment for some view of your content...

2. Added 'Author mentioned by' option with two values: 'Name' (default) and 'Username'. Now you may see Username of the Author of comment (or Article) in addition to the 'Name'. Both Name and Username are taken from 'User details' (see Joomla!'s "User Manager").
Please note, that currently Joomla! core can show 'Name' only for the Author of the Article, so this feature is ahead of the Joomla!'s core.

3. Added 'Category for comments' parameter, allowing for Category IDs (categories of Articles to be commented) to be included or excluded (in addition to the Section IDs, that were earlier).

Top